Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Karsh Yousuf (1908 - 2002)Yousuf Karsh (właśc. Howsep Karshian) urodził się w w 1908 roku w Mardin w Armenii (Turcja). W wieku szesnastu lat wyjechał do Kanady, gdzie trafił pod opiekę wuja, znanego fotografa Georg'a Nakasha. Dzięki temu młody Karsh zainteresował się fotografią i z pomoca wuja poznał podstawy pracy fotografa. W 1928 roku za pośrednictwem wuja Yousuf Karsh został uczniem bostońskiego fotografa portretowego Johna H. Garo, któremu zawdzięcza wiedzę o wielkich mistrzach malarstwa i historii sztuki.
W 1932 roku Yousuf Karsh otwiera własne studio portretowe w Ottawie, zdobywając opinię bardzo utalentowanego fotografa. Jego klientami byli przedstawiciele nauki i sztuki, znane osobistości, wysokiej rangi politycy. W 1941 roku wykonał słynny portret Winstona Churchilla, dzięki czemu zdobył międzynarodowy rozgłos. Wykonany portret zrzędliwego i niezadowolonego Churchilla ukazał sie na stronie tytułowej magazynu "Life" i stał się najczęściej reprodukowanym portretem na świecie.
Karsh Yousuf (1908 - 2002)
"nieustanna fascynacja ludzmi, których fotografuje, bierze się z tego, co nazywam ich wewnętrzną siłą. Jest to trudna do zdefiniowania cząstka ukryta w każdym człowieku i próba uchwycenia jej na zdjęciu stanowi zadanie mojego życia" Tak o sobie Yousuf Karsh opisał swoja twórczość.

Artysta nie ograniczał sie tylko do pracy studyjnen, robił zdjęcia w ich własnym otoczeniu. Karsh publikował swoje portrety w licznych albumach fotograficznych, często opisując swoje zdjęcia komentarzem w formie anegdot.

Yousuf Karsh zmarł w Ottawie w 2002 roku.
Karsh Yousuf (1908 - 2002)
Karsh Yousuf (1908 - 2002)
Karsh Yousuf (1908 - 2002)
 

 

W górę