Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

kalibracja_monitora.jpgPoniżej znajduje się szablon (klin szarości), który pozwoli nam poprawnie ustawić jasność i kontrast posiadanego monitora.  Naszym celem jest ustawienie monitora tak, by wszystkie pola na zamieszczonym poniżej klinie szarości były widoczne i można je było odróżnić od siebie.

 

Jeśli są widoczne, to Twój monitor jest poprawnie ustawiony, jeśli nie, to zaczynamy regulację:

  • ustaw kontrast monitora na maksimum
  • ustaw jasność monitora na maksimum
  • przełącz przeglądarkę w tryb pełnoekranowy (klawisz F11 w IE)
  • przesuń obraz na monitorze przy pomocy menu monitora na maksimum do góry tak by móc obserwować nieaktywną część monitora (ciemna obwódka wokół wyświetlanego obrazu)
  • obniżaj jasność monitora do momentu gdy różnica pomiędzy aktywną i nieaktywną częścią monitora przestanie być zauważalna. Teraz wszystkie pola na klinie szarości powinny być rozróżnialne.
  • przesuń obraz do pierwotnej pozycji - Twój monitor jest ustawiony prawidłowo.
    Jeśli jednak po regulacji nadal nie rozróżniasz wszystkich pól na klinie szarości spróbuj regulować jasność przy pomocy karty graficznej. W różnych kartach graficznych ustawienie to może być w różnych miejscach i różnie się może nazywać ale należy tego szukać w zaawansowych ustawieniach ekranu.

Można również użyć do tego celu szeregu dostępnych darmowych programów do testowania i kalibracji monitorów takich jak: CheckScreen 1.2 , Monitor Calibration Wizard 1.0 lub Eizo MonitorTest 1.0

 

W górę