Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

formaty_plikow.jpgObrazy cyfrowe są zwykle zapisywane przez aparaty cyfrowe w trzech podstawowych formatach zapisu plików. Każdy z wymienionych tutaj formatów ma swoje zalety i wady. Najczęściej zapisujemy swoje obrazy w formacie JPEG, ze względu na jego małą objętość. Warto jednak zapoznać się bliżej z innymi typami plików w których możemy zapisać swoje zdjęcia.

Format zapisu cyfrowego obrazu decyduje w znaczący sposób o jakości obrazu, oraz rozmiarze pliku jaki będzie potrzebny na dysku komputera czy karty pamięci. W większości dzisiejszych aparatów cyfrowych mamy do wyboru zwykle trzy formaty zapisu plików JPEG (JPG), TIFF oraz RAW, korzystając ze skanera możemy zapisywać pliki w dowolnym formacie, pod warunkiem że umożliwia nam to używany program do skanowania obrazów, zwykle to formaty PSD, GIF.
 
Należy pamiętać o tym że przechowywane obrazy cyfrowe są zazwyczaj poddawane kompresji. Rozróżniamy dwa rodzaje kompresji: ze stratami i kompresja bez strat.
 
Kompresja stratna, polega na tymże podczas zapisu obrazu tracimy część zapisanych informacji. W rezultacie obraz ulega pogorszeniu, im większa kompresja tym gorsza jakość zapisanego obrazu. Plusem tego rozwiązania jest mała ilość miejsca zajmowanego na nośniku.
Kompresja bez strat , przechowuje obrazy bez jakichkolwiek strat informacji, a więc z zachowaniem maksymalnej jakości obrazu, jednak pamiętajmy o tym że plik zapisany w takim formacie będzie znacznie większy. 
 
JPEG
 
JPEG ( joint Photographic Expert Group) - format najczęściej stosowany przez fotografów. Format ten wykorzystuje kompresję ze stratami, co powoduje pogorszenie jakości obrazu , choć można to zrównoważyć przez odpowiedni dobór poziomu kompresji. W większości dzisiaj spotykanych aparatów cyfrowych możemy zapisywać obrazy JPEG w trzech rozmiarach, które związane są bezpośrednio z poziomem kompresji zapisywanych plików.
 
TIFF
 
TIFF (Togged Image File Format) - to najpopulatniejszy z formatów bezstratnych. Niestety tylko część aparatów cyfrowych pozwala na zapis plików w tym formacie. Większość programów graficznych umożliwia jednak zapis obrazów w formacie TIFF np. uzyskane zdjęcia ze skanera. Wadą formatu jest dość znaczny rozmiar plików w porównaniu z formatem JPEG. Format opracowany w 1986 r. przez grupę firm pod przewodnictwem Aldus Corporation do drukowania postscriptowego. W pracach nad nim uczestniczył też Microsoft i Hewlett-Packard. Pliki zapisane w tym formacie mają rozszerzenie ".tif" lub ".tiff".
 
RAW
 
Format który jest zwykle używany w momencie gdy zależy nam na maksymalnej jakości obrazu. Format bezstratny, niewykorzystujący kompesji. Zaletą formatu RAW jest zachowanie olbrzymiej ilości informacji. W odróżnieniu od zapisu w formacie JPEG albo TIFF, plik RAW nie zawiera bowiem obrazu przetworzonego (wywołanego) przez oprogramowanie aparatu, lecz "surowe" (ang. raw) dane z matrycy światłoczułej. Przeniesienie obróbki obrazu z aparatu do komputera pozwala na zastosowanie oprogramowania o większych możliwościach w stosunku do funkcji dostępnych w aparacie. Praktycznie każdy producent aparatów stosuje własny (niezgodny z innymi) format plików typu RAW co bardzo utrudnia przeglądanie plików zapisanych w tym formacie i wymaga specjalnego oprogramowania. Należy równiez pamiętać iż tak jak w przypadku formatu TIFF, pliki zapisane w formacie RAW mają dość znaczny rozmiar w porównaniu z formatem JPEG.
 
 
W górę