Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

filtr_marumi.jpgTym razem przedstawię podział filtrów fotograficznych stosowany przez producentów, uwzgledniający klasę produkowanych filtrów foto. Na rynku dominują produkty takich firm jak B+W, HOYA, Marumi, Heliopan, Tiffen, Hama, King, Fomei, Vitacon czy Matin. Oczywiście na rynku można znaleźć wielu innych producentów filtrów fotograficznych, ale doświadczenie uczy by nie schodzić poniżej pewnego poziomu.

Każdy producent stosuje swoje (inne) oznaczenia które charakteryzują dany filtr pod względem oprawy oraz zastosowanych  powłok antyodbiciowych (ilość/jakość).

Filtry fotograficzne B+W

Filtry B+W NC to wysokiej jakości szkła gwarantujące absolutną neutralność barwową, co zapewnia stuprocentową wierność odwzorowania kolorów. Filtry B+W są twardsze, bardziej wytrzymałe, odporne na wilgoć, kurz i zabrudzenia. Dzięki drobiazgowej kontroli jakości, każdy filtr gwarantuje najwyższą jakość optyczną oraz maksymalną redukcję odbić. Oprawy filtrów wykonane są z mosiądzu, czyli materiale trwalszym niż aluminium. Dzięki temu są bardziej odporne na zmiany temperatury. W odróżnieniu od filtrów MRC, nie posiadają powłok antyodblaskowych. 

 • NC - standardowa seria filtrów tej firmy wyposażona jest w wielopowłokowe warstwy antyodbiciowe.
 • MRC - seria filtrów MRC (Multi-Resistant Coating) posiada powłoki antyodbiciowe, które jednocześnie chronią filtr przed zadrapaniem. Jest to możliwe dzięki temu, że powłoki MRC są bardziej twardsze od szkła, na które są naniesione.
 • NC Slim -  standardowa seria filtrów tej firmy wyposażona jest w wielopowłokowe warstwy antyodbiciowe. Filtr w wersji Slim nie powoduje dodatkowego winietowania, gdy zostanie zamontowany na obiektywach szerokokątnych, tj. o ogniskowej mniejszej niż 24 mm (ekwiwalent małoobrazkowy).
 • MRC Slim - seria MRC (Multi-Resistant Coating) posiada powłoki antyodbiciowe, które jednocześnie chronią filtr przed zadrapaniem. Jest to możliwe dzięki temu, że powłoki MRC są bardziej twardsze od szkła, na które są naniesione. Filtr w wersji Slim nie powoduje dodatkowego winietowania, gdy zostanie zamontowany na obiektywach szerokokątnych, tj. o ogniskowej mniejszej niż 24 mm (ekwiwalent małoobrazkowy).
Firma B+W powstała w roku 1947 w Niemczech. Z roku na rok zdobywała coraz większą pozycję na rynku fotograficznym. Dzisiaj uważa się, że filtry tej firmy należą do najlepszych na świecie. W produkcji najważniejszym składnikiem jest wysokiej jakości szkło optyczne Schotta, żywica posiadająca właściwości optyczne i pigmenty, których proces otrzymywania jest tajemnicą. Filtry B+W produkowane są przez firmę Schneider.


Filtry fotograficzne HOYA

Filtry Hoya zostały pogrupowane w serie, które różnią sie od siebie ilością powłok przeciwodblaskowych. Powłoki te zwiększają przepustowość filtra zmniejszając tym samym straty przechodzącego światła, chronią powierzchnie filtra oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia odblasków, szczególnie tych powstających między wewnętrzną stroną filtra i przednią soczewką. Zatem im więcej powłok na powierzchni filtra, tym skuteczniejsze jest ich działanie.
 • GREEN (zielona)- podstawowa,
 • STANDARD (filoletowa) - 3 powłoki po każdej stronie,
 • HMC - Multi Coated (szara)- 6 powłok po każdej stronie,
 • Super HMC - Super Multi Coated (czarna)- 12 powłok po każdej stronie,
 • Super HMC PRO 1 (czarna)- szkło grubości 1 mm, pierścień grubości 3 mm i 12 powłok antyrefleksyjnych po każdej stronie.
 • HD - Hard Coating - filtry serii HD pokryto ośmioma warstwami specjalnych powłok, dzięki którym uzyskano transmisję rzędu 99.35% w zakresie długości fali 400 - 700 nm.
Firma Hoya powstała w roku 1941 w Japonii i do dziś stała się jedną z wiodących producentów szerokiego asortymentu filtrów fotograficznych. Wysokiej jakości szkło wykorzystane do wyrobu filtrów oraz długoletnie doświadczenie firmy spowodowały, że po produkty Hoya sięgają nie tylko początkujący fotografowie, ale również zawodowcy i najbardziej wymagający użytkownicy aparatów małoobrazkowych, średnio- i wielkofotmatowych oraz aparatów cyfrowych. 
 
 
 
Filtry fotograficzne Marumi
 
Filtry UV
 • Low UV - seria filtrów podstawowa
 • UV Haze - filtr jednopowłokowy.
 • MC-UV (Haze) - filtr wiekopowłokowy, posiada gwint po zewnętrznej części filtra do mocowania kolejnych.
Filtry polaryzacyjne
 •  Low Circular PL - seria filtrów podstawowa
 • Circular PL - seria filtrów polaryzacyjnych jednopowłokowych
 • MC Circular PL - seria filtrów polaryzacyjnych wielopowłokowych
 • Wide C-P.L - seria filtrów polaryzacyjnych kołowych do obiektywów szerokokątnych
 • Water Proof Coat C-P.L - seria filtrów polaryzacyjnych kołowych z gwintem z przodu z 8 powłokami MC oraz 2 WPC
 • DHG Circular PL(D) - seria filtrów polaryzacyjnych kołowych z powłokami specjalnie dla aparatów cyfrowych z 8 powłokami jonowymi DHG (Digital High Grade)
 • CPL DHG Super - (Digital High Grade) seria filtrów polaryzacyjnych kołowych z 8 powłokami jonowymi DHG (Digital High Grade) oraz 2 dodatkowymi chroniącymi przed tłuszczem i wodą.
Japoński koncern Marumi Optical jest od ponad 50 lat czołowym producentem filtrów i akcesoriów na rynku fotograficznym. Długie doświadczenie pozwoliło koncernowi Marumi na stworzenie wysokiej klasy filtrów Fujiyama.
 
 
Filtry fotograficzne Hama
 
Hama jest potentatem zaopatrującym miłośników fotografii w szeroką gamę akcesoriów. Do tej gamy należą również filtry fotograficzne o różnym zastosowaniu. Hama podzieliła swoje produkty na dwie podstawowe grupy:
 • Standard - filtr pokryty jest warstwą antyodbiciową
 • HTMC - filtry wielopowłokowe, posiada on wielopowłokowe warstwy antyodbiciowe zwiększające transmisję promieniowania widzialnego
Hama jest firmą, której początki datuje się na 1923 rok gdy Martin Hanke założył firmę Hamaphot, produkującą akcesoria fotograficzne. W roku 1993 nazwę firmy zmieniono na Hama GmbH & Co KG. Hama jako producent róznego rodzaju akcesorii fotograficznych jest na tym polu jednym z liderów który zyskał uznanie na całym świecie.
 

 

Filtry fotograficzne Hakuba
 
Hakuba - japońska firma produkująca wysokiej jakości filtry które stanowią doskonały kompromis między ceną a jakością.
 • Standard - filtr pokryty jest warstwą antyodbiciową
 • MC - o podwyższonej jakości szkła i pokryta wieloma warstwami powłoki antyrefleksyjnej
 
Filtry fotograficzne Heliopan
 
Heliopan jest niemiecką firmą produkującą wysokiej klasy akcesoria fotograficzne.
 • Standard - filtry posiadające dwie wysokiej jakości utwardzane powłoki antyodblaskowe, szkło Schott-a*
 • SH-PMC - filtry wielopowłokowe posiadające od osiemiu do szesnastu wysokiej jakości utwardzanych powłok antyodblaskowych, szkło Schott-a*
   

* Szkło z grupy SCHOTT - najwyższej klasy używane do produkcji filtrów, cechuje charakterystyka nadająca filtrom najlepsze właściwości optyczne, neutralność barwy bez jakichkolwiek dominant, kolor nadany filtrom jest odporny są na płowienie i blaknięcie.
 

Zobacz też...

 

W górę