Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

Hugin - darmowy program do tworzenia panoramHugin Panorama Creator to jedena z kilku  dostępnych darmowych aplikacji która służy do łączenia zdjęć w jedno np. panoramiczne, oraz do dokonywania korekty perspektywy - aplikacja szczególnie przydatna w fotografii architektury.

Oprócz możliwości tworzenia panoramy aplikacja pozwala stworzyć obraz o obrocie o 360 stopni, a nawet 3D, jednak jest to dość skomplikowana operacja, wymagająca  sporej wiedzy ze strony użytkownika. Warto pośwęcić nauce obsługi programu trochę czasu, na pewno się opłaci gdy uzyskamy ciekawą panoramę.
 
Program Hugin Panorama Creator umożliwia łączenie serii zdjęć tego samego miejsca, nakładających się kadrów z poprzednim o ok. 30%. Kolejnym krokiem jest utworzenie tzw. punktów kontrolnych pomiędzy zdjęciami, tak aby mogły zostać  przetransformowane i złączone w jedno większe. Program umożliwia również automatyczne tworzenie punktów kontrolnych. W czasie pracy, dzięki OpenGL możemy podejrzeć wynik łączenia obrazów, jeśil obraz jest  dobry jakościowo, można uruchomić proces, który wyrenderuje i zapisze gotowy obraz panoramiczny.

Hugin Panorama Creator to w zasadzie interfejs (GUI) dla programów Panorama Tools napisanego przez Helmut Dersch'a oraz Enblend i Enfuse  autorstwa programisty  Andrew Mihal'a. Hugin Panorama Creator jest darmowym oprogramowaniem open source, dostępnym dla wielu platform  (m.in. Windows, Linux, Mac OS X), a także w wielu wersjach językowych, w tym również w polskiej.

Mo�liwo�ci Hugin Panorama Creator

- łączenie nakładających się obrazów, w tym również obrazów HDR
- korekcji zdjęć i obrazów które mają zniekształcenia perspektywy
- szukania i optymalizowania punktów kontrolnych między obrazami
- wykonanie obrazów różnych odwzorowań, m.in. rzutu cylindrycznego, stereograficznego
- korekcja fotometryczna obrazów i łączenia obrazów z szerokim zakresem jasności


Hugin Panorama Creator - pobierz

W górę