Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

wesele kaszubskiePrzedstawiamy niezwykle ciekawy, pierwszy w Polsce tego typu album fotografii wykonanych całkowicie w technice ambrotypii pt. "Wesele kaszubskie wg Izydora Gulgowskiego" których autorem jest Radosław Brzozowski. Album opatrzony wstępem autorstwa Krzysztofa Jureckiego.

Album "Wesele kaszubskie wg. I. Gulgowskiego" to niezwykła podróż w czasie, wyprawa w czasy dawno minione. To fotograficzna opowieść o dawnych zwyczajach kaszubskich, opisanych ponad sto lat temu przez Izydora Gulgowskiego, ponownie przywołanych do życia przez autora zdjęć, Radosława Brzozowskiego i wspaniały Zespół z Muzeum: Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, opowieść unikalna, opowiedziana tak, jak ukazana mogłaby być stworzoną sto pięćdziesiąt lat temu; na szklanej płycie.

"Wesele kaszubskie wg Izydora Gulgowskiego" to miesiące przygotowań, szukania tekstów źródłowych, czytania, rozmowy z etnografami, tygodnie szycia strojów, kręcenia kwiatów z bibuły, lata praktyki w ciemni kolodionowej, a to wszystko zostało zwieńczone trzema dniami ciężkiej pracy fotografa i jego zespołu.

W czasie trzech dni udało się odtworzyć i "zdokumentować" prawdziwe kaszubskie wesele, takie które mogłoby się odbyć w połowie XIX wieku. Wesele razem z tradycyjnymi przygotowaniami: ubijaniem świń, kur, z zaręczynami, zaślubinami i, przede wszystkim, huczną wiejską zabawą. Przez trzy dni opowiedzieliśmy historię Młodej Pary od poznania aż do zaślubin tak, jak to było w 150 lat temu.


Radosław Brzozowski - Wesele kaszubskie wg Izydora Gulgowskiego
Zdjęcia: Radosław Brzozowski
Tekst na motywach „O nieznanym ludzie w Niemczech”: Radosław Brzozowski
Wstęp: Krzysztof Jurecki
Język: polski i angielski
Ilość stron: 144
Wydawca: Szlachetna Fotografia

W górę