Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

czartoryska_fotografia.jpgKsiążka autorstwa Urszuli Czartoryskiej pt. "Przygody plastyczne fotografii", wydana przez Wydawnictwo Artystyczne i Filmowe w 1965 roku. Ilość stron 180 plus 110 ilustracji, oprawa miękka.

 

Książka niezwykla ciekawa, wartościowa i świetnie napisana. Nie ma tu gotowych rozwiązań na "dobre zdjęcie", za to przeczytasz i poznasz dokonania artystów fotografików często eksperymentujących nad formą. Książka pomaga w zrozumieniu idei jaką jest fotografia, oraz wskazuje jej miejsce w śród innych sztuk plastycznych. Polecić tą książkę tym, których interesują doświadczenia fotografii XX wieku i tym, którzy chca spojrzeć na swoje zdjęcia od nieco innej strony.

 

Spis treści książki:


- Granice fotografii.
- Fotografia przyjmuje nowe funkcje.
- Lustro rzeczywistości czy uległe tworzywo.
- Surowiec w warsztacie grafika.
- Fotografia mowa ludzka.

Po niemal czterdziestu latach książka Przygody plastyczne fotografii doczekała się w 2002 roku wznowienia (wydawca: Słowo / Obraz Terytoria). W latach sześciesiątych i siedemdziesiątych książką kultową. Opowiadają i analizują dzieje przemian w sztuce pod naporem fotografii, którą zafascynowana była sztuka awangardowa.
 
 


W górę