Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj

WPPF2015Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza 27 listopada 2015 roku o godz. 18.00 na wernisaż wystawy fotografii w ramach World Press Photo 2015. To już 58. edycja wystawy towarzyszącej największemu i najbardziej prestiżowemu konkursowi fotografii prasowej na świecie.

Corocznie wystawę, odwiedza ponad dwa miliony ludzi w około 45 krajach. W Opolu wystawa prezentowana jest od 13 lat i na stałe wpisała się kalendarz najpopularniejszych ekspozycji w regionie.

Każdego roku niezależne międzynarodowe jury ocenia prace nadesłane przez fotografów prasowych oraz agencje z różnych stron świata. W tegorocznym konkursie World Press Photo wzięło udział 5692 fotografów z całego świata. Jury składające się z grupy czołowych specjalistów oceniało 97912 zdjęć. Nagrody przyznawane były w ośmiu następujących kategoriach: Contemporary Issues, Daily Life, General News, Long-Term Projects, Nature, Portraits, Sports, Spot News. W każdej z nich wyróżniono pierwsze, drugie i trzecie miejsce.

W tym roku za najlepszą pracę uznano zdjęcie duńskiego fotografa Madsa Nissena: Jon i Alex, para gejów mieszkająca w Sankt Petersburgu w Rosji. Życie dla lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów (LGBT) staje się coraz trudniejsze w Rosji. Mniejszości seksualne doświadczają dyskryminacji prawnej i społecznej, molestowanie, a nawet brutalnych ataków przestępstw z nienawiści konserwatywnych grup religijnych i nacjonalistycznych.

Wśród laureatów znalazł się także Polak - Kacper Kowalski.


Galeria Sztuki Współczesnej Opole
Adres: Pl. Teatralny 12, Opole
World Press Photo 2015
Wernisaż wystawy: 27 listopad 2015 r., godz. 18.00 (obowiązują zaproszenia)
Termin wystawy: 27 listopad - 20 grudzień 2015 r.

W górę